Jak vybrat naslouchátko?

S tím správným naslouchátkem budete mít život zas o něco jednodušší.

Trpíte nedoslýchavostí vy či někdo z vaší rodiny? V tom případě je nejvyšší čas pořídit si naslouchátka. Nikdy si je však nekupujte bez předchozí konzultace s vaším ošetřujícím lékařem. Chcete-li se ale zorientovat v tom, jaké možnosti máte a podle čeho si můžete naslouchátka vybrat, pak čtěte dále.

  • Michaela, redaktorka Heureka.cz
  • Doba čtení: 5 minut

Typy naslouchátek

Naslouchátko za ucho

Tento typ naslouchátek se navléká za ucho a je tudíž větších rozměrů. Nejvíce vyhovují starším osobám, neboť mají i větší a zejména jednoduchá ovládací tlačítka.

  • Elektronika je uložena v pouzdře
  • Lze ovládat hlasitost
  • Funguje na baterie či dobíjení

Naslouchátko do ucha

Naslouchátko do ucha je velmi malé, a proto ho ocení všichni, kteří nechtějí, aby bylo příliš nápadné. Hodí se pro lidi s malou až střední nedoslýchavostí.

  • Vhodné pro ty, kteří nosí dioptrické brýle
  • Umožňuje nastavovat hlasitost
  • Na baterie či dobíjení

Kapesní naslouchátko

Kapesní naslouchátko se vždy skládá ze dvou částí. Špunt se umístí do ucha, krabičku s ovládáním lze nosit v kapse anebo připnutou na oblečení.

  • Celodenní nošení
  • Možnost velkého zesílení
  • Na baterie či dobíjení

Dále si můžete rovněž pořídit kanálová sluchátka, kterým se také říká diskrétní sluchátka. Jsou malá a téměř neviditelná. Kostní naslouchátka se zase voperovávají do ucha.

Naslouchátko je elektroakustický přístroj, který umí zlepšit sluch při částečné hluchotě. Dokáže zachycovat zvuky z okolí, zesilovat je a také upravovat.

Podle čeho vybrat

Způsob přenášení signálu

Podle přenosu signálu rozlišujeme dva typy naslouchátek.

Analogová

  • Nastavitelná - v tomto případě nastavení naslouchátek určuje sám foniatr a to dle přesně vašich potřeb
  • Programovatelná - lze nainstalovat více programů už během procesu výroby; fungují i s dálkovým ovladačem

Digitální

Digitální naslouchátka jsou flexibilnější. Digitální obvod lze nainstalovat do všech výše zmíněných typů naslouchátek. Redukují akustickou zpětnou vazbu, například tedy i pískání. Také upravují zvuk na pozadí a automaticky mění hlasitost podle aktuální potřeby.

Kanály a pásma

Zvuky se nenacházejí ve stejném zvukovém pásmu, proto je žádoucí, aby všechna naslouchátka uměla rovnoměrně měnit hlasitost podle různých frekvencí. Platí, že samohlásky A, E, I, O, U vyžadují nižší frekvenci než souhlásky P, D, S, T. Někteří nedoslýchaví lidé špatně slyší samohlásky, jiní souhlásky. Proto by každé naslouchátko mělo disponovat funkcí nastavení několika různých kanálů podle vašich potřeb.

Směrový mikrofon

K dispozici jsou vám dva mikrofony, které využijete, pobýváte-li často v rušnějším prostředí a potřebujete se lépe soustředit na hlasy, které na vás mluví. Většina naslouchátek umožňuje zeslabit zadní mikrofon, jenž přenáší zvuky v okolí. Směrový mikrofon umí zvýraznit zvuk přicházející zepředu. Naopak zadní a boční zvuky jsou utlumené. Jeho funkce můžete měnit dle svých preferencí.

Napájení

Naslouchátka fungují buď na klasické baterie, které je nutné vyměňovat, nebo si můžete pořídit dobíjecí naslouchátka. Ty ovšem bývají o něco dražší.

Užitečné programy

Ošetřující lékař vám po konzultaci může do naslouchátek nechat nainstalovat přednastavené programy, které využijete při nejrůznějších příležitostech. Tyto programy mohou čítat například režim pro poslech hudby, relaxaci, četbu nebo režim práce.

U naslouchátek si také zkontrolujte, v jaké maximální intenzitě přístroj vydává zvuk, případně rozsah hlasitosti. Tuto informaci by měl výrobce uvádět u všech svých výrobků.

Údržba naslouchátek

Naslouchátka vyžadují každodenní údržbu, neboť se na nich zachytává ušní maz, který postupně může utlumovat jeho funkce. Je to však naprosto normální, ušní maz je přirozenou součástí našeho těla a jeho tvorba nijak nesouvisí s hygienou. Navíc plní ochrannou funkci, neboť chrání ucho před vysušením.

Naslouchátka čistěte speciálním profukovacím balonkem, který téměř vždy bývá součástí balení. Podrobnější návod k čištění popisuje sám výrobce v příbalovém letáku.

Dále se řiďte těmito zásadami:

  1. Naslouchátko udržujte v suchu, odkládejte ho do krabičky či sáčku.
  2. Naslouchátko se nesmí namočit, proto si ho před koupáním nebo sprchováním z ucha vyjměte.
  3. V případě, že naslouchátko navlhne, použijte speciální vysoušecí tablety, jež obsahují silica gel (porézní forma oxidu křemičitého), případně naslouchátka vložte do suché rýže.
  4. Jedenkrát týdně naslouchátko dezinfikujte.
  5. Pravidelně, nejlépe na denní bázi, kontrolujte tvarovku (koncovku).
  6. Jednou měsíčně zkontrolujte zvukovodovou trubičku. Má-li stejnou barvu a není tužší, ani na sobě nemá žádné prasklinky, pak je v pořádku.
  7. Každý čtvrt rok musíte také vyměnit filtr.

Příslušenství

Dezinfekce

Sterilizační boxy a sterilizační lampy

Ušní spreje a kapky

Nejčastější otázky

Uhradí mi výdaje za naslouchátka pojišťovna?

V určitém rozsahu vám pojišťovna naslouchátka hradí. Každá pojišťovna ovšem přispívá jinou částkou, záleží také na samotném typu naslouchátka.

Mohou naslouchátka využívat i děti?

Naslouchátka mohou používat děti už od kojeneckého věku. Vhodný typ ovšem nejprve prokonzultujte s lékařem.

Musím používat obě naslouchátka, nebo si mohu koupit jen jedno?

Vždycky je lepší, když máte naslouchátka dvě, ostatně plní podobnou funkci jako například dioptrické brýle. Pokud si ale pořídíte jen jedno a jste pravák, pak naslouchátko noste na pravém uchu, v případě leváků je lepší nosit naslouchátko na levém uchu.

Jakou má výhodu zvukovodové naslouchátko před závěsným?

V tomto případě jde především o estetiku. Zvukovodová naslouchátka vám navíc nepřekáží při nasazování a sundávání dioptrických nebo slunečních brýlí. Mají i přirozenější zvuk, zepředu je silnější, zezadu slabší.